piątek, 10 stycznia 2014

Ból szczęk a postawa ciała

Tak, tak. Na zęby a raczej na zwarcie zębów czyli kontakt górnych zębów z dolnymi ma wpływ postawa naszego ciała! Bo nie jesteśmy tylko bolącą szóstką, czy tylko chorym gardłem, tylko wątrobą czy kontuzjowanym kolanem. Wszystko ze sobą się łączy i ma na siebie wpływ.

Jeśli boli Cię kolano wszystkie mięśnie spinają się aby je odciążyć, zmienia się sposób Twojego chodzenia, inaczej układa się ciało.

Częstą oznaką nierównowagi w ciele są ramiona ułożone na różnych poziomach. A to jak widać na załączonym obrazku ma również wpływ, poprzez mięśnie, na ułożenie kości w stawach skroniowo-żuchwowych tych tuż przy uchu.

ból szczęk


W stresie spinają się barki. Przy nieprawidłowej postawie ciała podczas oglądania TV, siedzenia przy komputerze, jazdy samochodem, czytania książki często wysuwamy głowę do przodu co przeciąża mięśnie karku i barków, doprowadza do spłaszczenia lordozy szyjnej czyli naturalnego i prawidłowego wygięcia w górnym odcinku kręgosłupa. Prosty kręgosłup na zdjęciu oznacza że jest on krzywy:) tak jak ten poniżej. Doszło do spłaszczenia tzw. fizjologicznej lordozy szyjnej.

ból szczęk
Spłaszczenie lordozy szyjnej
I to również nie jest bez znaczenia dla tego jak porusza się wasza żuchwa, jak kontaktują ze sobą zęby, dlaczego bardziej ścierają się po jednej stronie.

Te wszystkie zaburzenia i związane z nimi dolegliwości jak: bóle kręgosłupa, barków, bóle szczęk  bóle głowy, ucha, szumy w uszach, ból za okiem a nawet zaburzenia widzenia można leczyć. Pomocni będą: stomatolog z wiedzą o zaburzeniach czynnościowych i zaburzeniach stawu skroniowo-żuchwowego, fizjoterapeuta i często psycholog.

Pozdrawiam
Joaśka

2 komentarze:

  1. Pani doktor czy znajde stomatologa w Szczecinie, ktory zajmuje sie tym problemem?

    OdpowiedzUsuń
  2. Witam
    Prosze napisać na maila priv. Jeśli mogę to pomogę:) w zakładce profil jest możliwość.

    OdpowiedzUsuń