niedziela, 15 maja 2016

Trzaski i przeskakiwanie żuchwy podczas jedzenia - to może być problem w stopach!

Zęby i zwarcie mają wpływ na całe nasze ciało. O tym wciąż piszę. A jak łączą się problemy ze stopami i stawy skroniowo-żuchwowe???

Zniekształcenie stopy bądź jej nieprawidłowa budowa mogą wpływać na postawę ciała.

 Przy stopie pronacyjnej (zwiększona rotacja stopy do środka - ślad stopy jest wtedy "szerszy") dochodzi do zmiany położenia kości udowej a co za tym idzie - miednicy, a to pociąga dalsze mechanizmy kompensacyjne.

Miednica pochyla się do przodu, inaczej układa się cała część piersiowa kręgosłupa, szyja prostuje się i głowa również wysuwa się do przodu a broda unosi - dochodzi do spłaszczenia lordozy szyjnej.... i to jest naturalne i prawidłowe bo organizm tak broni się przed zmianami w jednej części ciała - dopasowując zmiany w innych częściach aby zachować RÓWNOWAGĘ!

Przeskakiwanie żuchwy a stopy - równowaga

Jeśli taki stan trwa jednak zbyt długo, dochodzi do zmian również w stawie skroniowo-żuchwowym - jest on jednym z ostatnich ogniw i bywa że ból zaczyna się właśnie tu choć przyczyna jest ...w stopie!

Może być oczywiście odwrotnie - wada zgryzu jaka powstała podczas rozwoju może poprzez wprowadzanie dysbalansu powodować nasilanie zmian w np stawach kolanowych lub biodrowych związanych z wiekiem...

Również nieuzupełnione braki zębowe powodują zaburzenie równowagi stawów skroniowo-żuchwowych i pogorszenie objawów w innych stawach utrzymujących postawę ciała.

Opisane zaburzenia dotyczą jedynie nierównowagi w płaszczyźnie przednio-tylnej....

Następnym razem opiszę zaburzenia w płaszczyźnie bocznej i jak można samemu je zdiagnozować:)

Pozdrawiam
Joanna Serewa
2 komentarze:

 1. Witam serdecznie,
  Bardzo miło czytać bloga świadomego stomatologa. Jako fizjoterapeuta doskonale wiem, że założenie np. aparatu ortodontycznego na wadę zgryzu, nie jest rozwiązaniem problemów "krzywych zębów" czy innych dolegliwości "zębowych". Dopiero dogłębna analiza ustawienia wielu segmentów naszego ciała(często odległych), powinna dać nam odpowiedź, co za ten problem odpowiada.... Pozdrawiam serdecznie

  Karolina

  OdpowiedzUsuń
 2. :) tak ważne jest spojrzenie na całość i współpraca różnych specjalistów - można się wiele od siebie wzajemnie nauczyć. Pozdrawiam również serdecznie

  Joanna

  OdpowiedzUsuń