czwartek, 19 kwietnia 2012

Rozważania o przyczynach bolącego stawu


I pierwszy feedback:  słowo „bruksizm” nie jest jednak tak popularne jak myślałam... Przynajmniej nie wśród „normalnych ludzi”, tzn. nie skrzywionych ciągłym patrzeniem na zębyJ  Dlatego jeszcze będę do bruksizmu wracać….

A dziś o tym, że nasz organizm funkcjonuje jako całość. Jako całość kiedy wszystko jest dobrze i też jako całość gdy dzieje się coś złego. Zmiany jakie widzimy czy na zdjęciach rentgenowskich, zaburzenia poziomu czerwonych krwinek, kamienie nerkowe, polip w zatoce szczękowej czy bolący staw skroniowo-żuchwowy – to wszystko jest wynikiem zaburzeń czynności  naszego organizmu.  Zaburzeń, które niezauważone pojawiają się znacznie wcześniej niż objawy, które dostrzegamy dopiero po upływie jakiegoś czasu. Jaka jest najczęstsza przyczyna pojawienia się u lekarza? Ból, oczywiście.  Ale ból oznacza już krzyk naszego organizmu: POMOCY, RATUNKU!!!!!

Zatrucie środowiska, przetworzone jedzenie, duża ilość informacji jaką dziennie otrzymujemy czy też ilość myśli jakie nam codziennie przez głowę przelatują – to wszystko sprawia, że nie słyszymy mowy naszego ciała.  Zabiegani i zajęci życiem codziennym nie zauważamy pierwszych symptomów.

Zaniedbań, które narastały latami nie da się odwrócić w przeciągu jednej wizyty.  Nie da się ich zniwelować jedna tabletką. A zmian, jakie zachodziły w nieleczonej jamie ustnej przez lat 40 nie da się naprawić wykonaniem jednej korony na ząb czy jednego wypełnienia. Potrzebna jest całościowa rehabilitacja etapowa! A to zabiera i czas i pieniądze – ale zwykle jest konieczne żeby powstrzymać proces chorobowy i zapobiegać dalszym niekorzystnym zmianom.

Od pacjentów ze zmianami w stawach skroniowo-żuchwowych często słyszę, że ból zaczął się po ostatniej wizycie u dentysty…  Otóż ostatnia wizyta u dentysty, gdy trzeba było buzie trzymać otwartą dłużej, to już ostatnia kropla przelewająca puchar… który wypełnialiśmy dłuższy już czas.

Każde „strzykanie”  w stawie skroniowo-żuchwowym, każde napięcia mięśniowe jakie odczuwamy w okolicy żuchwy czy ucha, każda zmiana w kontaktach zębów między sobą, każda zmiana w symetrii ruchów żuchwy (żuchwa ucieka bardziej na prawo lub na lewo) powinna Was skłonić do zastanowienia …i konsultacji u specjalisty.

Z życzeniami zdrowia i rozsądku

Joaśka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz