poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Bruksizm - co to jest?


Od jakiegoś czasu BRUKSIZM jest to bardzo popularne słowo. I dobrze. Bruksista jest to ktoś, kto zaciska zęby lub nimi zgrzyta. Dosłownie.

Prawidłowo kontakt między dolnym i górnym łukiem zębowym w ciągu dnia nie trwa długo – zdarza się na przykład kiedy przełykamy ślinę. Ale jeśli łapiesz się na zaciskaniu zębów podczas prowadzenia samochodu (szczególnie wtedy, gdy ktoś zajedzie Ci drogę) albo w momencie gdy skupiasz się na jakiejś czynności -nie jest najlepiej. A jeszcze gorzej jest, gdy wydaje Ci się, że złączone zęby górne i dolne to normalna pozycja. Prawidłowo między górnymi i dolnymi zębami występuje tzw. szpara spoczynkowa - w każdym momencie, nie licząc posiłków i przełykania śliny. „Zaciska Pani/Pan zęby w ciągu dnia?” Gdy pytam o to osoby z przerośniętymi mięśniami przywodzącymi żuchwę lub z nadmiernie startymi zębami to 90% pytanych odpowiada "nie" - ale tylko na pierwszej wizycie:) Gdy zaczną się obserwować wychodzi na jaw, że zaciskają i to dość często - po prostu nigdy nie zwracali na to uwagi. A to bardzo ważne ponieważ jest to jedną z metod zapobiegania starciu zębów, którą można stosować samemu!

Oczywiście o zgrzytanie zębami w ciągu nocy należałoby zapytać"współspacza" ale można też wykonać banalnie prosty test: po prostu sprawdzić czy jesteś w stanie zazgrzytać zębami - właśnie teraz na przykład.
Tym którzy już są pewni że zaciskają zęby czyli uprawiają bruksizm -  gratuluję - bo przeszli już pierwszy etap leczenia:
 1. uświadomienie nieprawidłowych nawyków/odruchów.
Kolejnym etapem jest:
 2. eliminacja stresu emocjonalnego - bezcenne, ale w dzisiejszym świecie prawie niemożliwe:)
Jeśli nie jesteś w stanie spełnić punktu drugiego:
3. poznaj metody radzenia sobie ze stresem... i stosuj te które sprawdzą się dla Ciebie.

To jest to co możesz zrobić sam.  A co może zrobić w sprawie bruksizmu dla Ciebie stomatolog, który zajmuje się leczeniem takich dolegliwości?

Oceni stopień starcia Twoich zębów i jego wpływ na prawidłowe kontakty zębowe. Oceni stan stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni narządu żucia - stan kości wokół zębów słowem całego narządu żucia.

Co może zalecić?
1.  podniesienie zwarcia - czyli nadbudowanie wszystkich zębów szczęki i /lub żuchwy
2. korektę zwarcia - skorygowanie wiertłem własnych zębów i uzupełnień protetycznych - zwykle niewielkie ilości
3. wykonanie szyny relaksacyjnej /nakładki zgryzowej na zęby do noszenia na noc
4. wykonanie dodatkowych badań lub konsultacji

bruksizm - co to jest - zapobieganie - leczenie
Bruksizm - zapobieganie - nakładka zgryzowa inaczej szyna zwarciowa


Czasem trzeba wykonać wszystkie te procedury. Co będzie najlepszą formą leczenia decyduje diagnoza możliwa do postawienia po ocenie całego narządu żucia.

Pozdrawiam
Joanna SerewaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz