poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Bruksizm - co to jest?


Od jakiegoś czasu BRUKSIZM jest to bardzo popularne słowo. I dobrze. Bruksista jest to ktoś, kto zaciska zęby lub nimi zgrzyta. Dosłownie.

Prawidłowo kontakt między dolnym i górnym łukiem zębowym w ciągu dnia nie trwa długo – zdarza się na przykład kiedy przełykamy ślinę. Ale jeśli łapiesz się na zaciskaniu zębów podczas prowadzenia samochodu (szczególnie wtedy, gdy ktoś zajedzie Ci drogę) albo w momencie gdy skupiasz się na jakiejś czynności -nie jest najlepiej. A jeszcze gorzej jest, gdy wydaje Ci się, że złączone zęby górne i dolne to normalna pozycja. Prawidłowo między górnymi i dolnymi zębami występuje tzw. szpara spoczynkowa - w każdym momencie, nie licząc posiłków i przełykania śliny. „Zaciska Pani/Pan zęby w ciągu dnia?” Gdy pytam o to osoby z przerośniętymi mięśniami przywodzącymi żuchwę lub z nadmiernie startymi zębami to 90% pytanych odpowiada "nie" - ale tylko na pierwszej wizycie:) Gdy zaczną się obserwować wychodzi na jaw, że zaciskają i to dość często - po prostu nigdy nie zwracali na to uwagi. A to bardzo ważne ponieważ jest to jedną z metod zapobiegania starciu zębów, którą można stosować samemu!

Oczywiście o zgrzytanie zębami w ciągu nocy należałoby zapytać"współspacza" ale można też wykonać banalnie prosty test: po prostu sprawdzić czy jesteś w stanie zazgrzytać zębami - właśnie teraz na przykład.
Tym którzy już są pewni że zaciskają zęby czyli uprawiają bruksizm -  gratuluję - bo przeszli już pierwszy etap leczenia:
 1. uświadomienie nieprawidłowych nawyków/odruchów.
Kolejnym etapem jest:
 2. eliminacja stresu emocjonalnego - bezcenne, ale w dzisiejszym świecie prawie niemożliwe:)
Jeśli nie jesteś w stanie spełnić punktu drugiego:
3. poznaj metody radzenia sobie ze stresem... i stosuj te które sprawdzą się dla Ciebie.

To jest to co możesz zrobić sam.  A co może zrobić w sprawie bruksizmu dla Ciebie stomatolog, który zajmuje się leczeniem takich dolegliwości?

Oceni stopień starcia Twoich zębów i jego wpływ na prawidłowe kontakty zębowe. Oceni stan stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni narządu żucia - stan kości wokół zębów słowem całego narządu żucia.

Co może zalecić?
1.  podniesienie zwarcia - czyli nadbudowanie wszystkich zębów szczęki i /lub żuchwy
2. korektę zwarcia - skorygowanie wiertłem własnych zębów i uzupełnień protetycznych - zwykle niewielkie ilości
3. wykonanie szyny relaksacyjnej /nakładki zgryzowej na zęby do noszenia na noc
4. wykonanie dodatkowych badań lub konsultacji

bruksizm - co to jest - zapobieganie - leczenie
Bruksizm - zapobieganie - nakładka zgryzowa inaczej szyna zwarciowa






Czasem trzeba wykonać wszystkie te procedury. Co będzie najlepszą formą leczenia decyduje diagnoza możliwa do postawienia po ocenie całego narządu żucia.

Pozdrawiam
Joanna Serewa



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz