niedziela, 10 kwietnia 2016

"Za wysoko" czyli jak to czasem bywa po wizycie u dentysty

Znasz to uczucie? Schodzi znieczulenie i nagle czujesz, że zęby właśnie robione u stomatologa... jakoś nie pasują do reszty, trą o siebie.

W stomatologii jednym z najnowocześniejszych urządzeń obecnie badających okluzję jest T-Scan firmy TEKSCAN  (USA).

  Pokazywanie palcem lub językiem, przez pacjenta, gdzie jest jeszcze za wysoko możemy wyeliminować mając do dyspozycji elektroniczne urządzenie, które obrazuje siły oraz ich wielkość jakie występują na każdym zębie.
Badanie polega na przygryzaniu cienkiej płytki umieszczonej pomiędzy zębami. Pozwala ono - jak żadne inne urządzenie- zbadać czas występowania i siłę nagryzu na poszczególne zęby zarówno w pozycji statycznej jak i podczas ruchów żuchwy.

tarcie zębów

tarcie zębów
Urządzenie T-SCAN firmy TEKSCAN  oraz obraz łuku zębów na ekranie komputera
                                           
Dzięki temu możliwe jest szybkie odnalezienie zębów przeciążonych i ich korektę - tak aby zęby kontaktowały ze sobą jednocześnie podczas zamykania buzi. Stomatolog nadal wspiera się zwykła /niezwykłą kalką okluzyjną, ale może dodatkowo określić czas trwania kontaktów dzięki badaniu T-scanem!

Co się dzieje gdy ząb jest przeciążony lub występuje na nim pierwszy kontakt? 

 Może występować bolesność na zimno tzw. nadwrażliwość zębów np. podczas jedzenia lodów czy picia zimnych napojów - może to dotyczyć kilku zębów, wszystkich lub tylko pojedynczych. Przy takim zębie lub IMPLANCIE mogą występować przewlekłe stany zapalne dziąsła - objawiające się jako krwawienie z dziąsła w tej okolicy, zęby te mogą być bardziej ruchome niż pozostałe. Może występować ból - choć ząb nie ma próchnicy ani starcia - często dotyczy to zębów, na których wykonane zostały korony protetyczne, wypełnienia lub onlay`e. Może występować wrażenie tarcia zębów o siebie podczas żucia - tak jakby jedne przeszkadzały drugim na swojej drodze.

Objawami nieprawidłowych kontaktów pomiędzy zębami mogą też być bóle głowy - często o typie migren a przy poważnych wadach zgryzu także nieprawidłowa postawa ciała.... ale o tym następnym razem:)

Badanie T-Scanem jest zwykle proste i bezbolesne:) i warto je wykonać szczególnie gdy występują trudne do zdiagnozowania bóle w obrębie zębów, głowy, karku. Urządzenie to wykorzystuje się również w leczeniu  BRUKSIZMU - czyli patologicznego zaciskania i zgrzytania zębami, ponieważ przy zgrzytaniu zębami najważniejsza jest ocena czasu kontaktów pomiędzy poszczególnymi zębami podczas ruchów żuchwy, tarcia zębów, prób zgrzytania.

Pozdrawiam
Joanna SerewaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz