wtorek, 12 kwietnia 2016

U dentysty zapobiegniesz zawałowi serca!


Od wielu lat w prewencji chorób sercowo-naczyniowych, w tym prowadzących do zawału serca mówi się głównie o cholesterolu.... ostatnio te dane zostały mocno zweryfikowane.

Oczywiście nadmiar cholesterolu przyczynia się do powstawania płytki miażdżycowej ale nie jest on jedynym i najważniejszym elementem tej układanki.


"Serce" kurkuma i goździki - silne działanie przeciwzapalne

Co zatem jest?

Stany zapalne! Największym rezerwuarem bakterii odpowiedzialnych między innymi za choroby serca, naczyń czy stawów jest jama ustna. Mowa o PACIORKOWCACH choć w jamie ustnej bytuje nawet ponad 600 gatunków bakterii. Jak to obrazowo ujął jeden z profesorów katedry periodontologii na Harwardzie - ilość bakterii w jamie ustnej z łatwością przekracza ilość ludzi na Ziemi (w 2014 przekroczyła 7 miliardów).

Stany zapalne przyzębia - czerwone, krwawiące dziąsła, to miejsca w których bakterie przedostają się do krwi. Profilaktyka zawału serca i chorób naczyniowych bezwzględnie musi obejmować leczenie chorób dziąseł i innych źródeł zapalenia w obrębie jamy ustnej. Wiąże się to z  REGULARNYMI wizytami u stomatologa.

Stomatolog podczas badania z łatwością wykryje toczące się stany zapalne. Niedowiarkom proponuję test laboratoryjny - badanie poziomu CRP tzw. białka ostrej fazy - jest to wyznacznik stanów zapalnych toczących się w organizmie - wszystkich, więc dotyczących nie tylko jamy ustnej. Znacznie podwyższony przemawia za infekcją wywołaną bakteriami właśnie (a nie wirusem).

Jak sami możemy sobie pomóc???

Dobra higiena - nie ważne jak często i długo szczotkujesz, ważny jest efekt! - zęby bez płytki minimum dwa razy dziennie.

Ograniczyć jedzenie słodyczy.

Stosować w diecie naturalne substancje przeciwzapalne jak : kurkuma, czosnek, cebula, goździki....

Czosnek i cebula nie przed wizytą u stomatologa...proszę;)

Pozdrawiam
Joanna Serewa

niedziela, 10 kwietnia 2016

"Za wysoko" czyli jak to czasem bywa po wizycie u dentysty

Znasz to uczucie? Schodzi znieczulenie i nagle czujesz, że zęby właśnie robione u stomatologa... jakoś nie pasują do reszty, trą o siebie.

W stomatologii jednym z najnowocześniejszych urządzeń obecnie badających okluzję jest T-Scan firmy TEKSCAN  (USA).

  Pokazywanie palcem lub językiem, przez pacjenta, gdzie jest jeszcze za wysoko możemy wyeliminować mając do dyspozycji elektroniczne urządzenie, które obrazuje siły oraz ich wielkość jakie występują na każdym zębie.
Badanie polega na przygryzaniu cienkiej płytki umieszczonej pomiędzy zębami. Pozwala ono - jak żadne inne urządzenie- zbadać czas występowania i siłę nagryzu na poszczególne zęby zarówno w pozycji statycznej jak i podczas ruchów żuchwy.

tarcie zębów

tarcie zębów
Urządzenie T-SCAN firmy TEKSCAN  oraz obraz łuku zębów na ekranie komputera
                                           
Dzięki temu możliwe jest szybkie odnalezienie zębów przeciążonych i ich korektę - tak aby zęby kontaktowały ze sobą jednocześnie podczas zamykania buzi. Stomatolog nadal wspiera się zwykła /niezwykłą kalką okluzyjną, ale może dodatkowo określić czas trwania kontaktów dzięki badaniu T-scanem!

Co się dzieje gdy ząb jest przeciążony lub występuje na nim pierwszy kontakt? 

 Może występować bolesność na zimno tzw. nadwrażliwość zębów np. podczas jedzenia lodów czy picia zimnych napojów - może to dotyczyć kilku zębów, wszystkich lub tylko pojedynczych. Przy takim zębie lub IMPLANCIE mogą występować przewlekłe stany zapalne dziąsła - objawiające się jako krwawienie z dziąsła w tej okolicy, zęby te mogą być bardziej ruchome niż pozostałe. Może występować ból - choć ząb nie ma próchnicy ani starcia - często dotyczy to zębów, na których wykonane zostały korony protetyczne, wypełnienia lub onlay`e. Może występować wrażenie tarcia zębów o siebie podczas żucia - tak jakby jedne przeszkadzały drugim na swojej drodze.

Objawami nieprawidłowych kontaktów pomiędzy zębami mogą też być bóle głowy - często o typie migren a przy poważnych wadach zgryzu także nieprawidłowa postawa ciała.... ale o tym następnym razem:)

Badanie T-Scanem jest zwykle proste i bezbolesne:) i warto je wykonać szczególnie gdy występują trudne do zdiagnozowania bóle w obrębie zębów, głowy, karku. Urządzenie to wykorzystuje się również w leczeniu  BRUKSIZMU - czyli patologicznego zaciskania i zgrzytania zębami, ponieważ przy zgrzytaniu zębami najważniejsza jest ocena czasu kontaktów pomiędzy poszczególnymi zębami podczas ruchów żuchwy, tarcia zębów, prób zgrzytania.

Pozdrawiam
Joanna Serewa



wtorek, 5 kwietnia 2016

Zabieg operacyjny? Przygotuj jamę ustną!


Popełniłam kilka, napisanych prostym językiem, artykułów na portalu dla seniorów.

Bardzo polecam!!!

Ten poniżej dotyczy przygotowania jamy ustnej przed zabiegami operacyjnymi.

Kliknij w link i miłej lektury!

Zabieg operacyjny? Przygotuj jamę ustną.

Pozdrawiam
Joaśka