czwartek, 19 października 2017

Krwawiące dziąsła a Porsche 911 GT3

Siedzenie w pięknym, nowym, czystym, wychuchanym, wycieranym co chwila szmateczką, błyszczącym aucie to czysta przyjemność.  Dlaczego? Na pewno dlatego, że jest to najnowsze Porsche 911 GT3 ale gdyby nie to, że tak o nie tam dbają, że tak błyszczy wszystko na zewnątrz i w środku, że pachnie nowością skóra foteli, nie byłoby tak przyjemnie. Każde auto prosto po myciu, nawoskowane, uprane i odświeżone prezentuje się o niebo lepiej niż ubłocone i zakurzone.

Porsche 911 GT3 a krwawienie z dziąseł


Podobnie jest z zębami. Posiadanie czystych, "pachnących", błyszczących zębów jest bardzo przyjemne - tym przyjemniejsze i  ważniejsze gdy chodzi o nasze zęby.

Choroba przyzębia czyli paradontoza to ogólna nazwa zmian zapalnych w tkankach otaczających ząb.

Pierwszym, zwykle zauważanym przez pacjentów objawem są krwawiące dziąsła. Najczęściej krwawienie pojawia się przy myciu zębów – gdyż prawidłowe mycie zębów obejmuje masaż dziąseł.

Czy jeśli kapie olej z auta przechodzisz obok tego obojętnie?

Nie zawsze brak krwawienia oznacza brak problemu – czasem po prostu przy myciu zębów nie dotykamy dziąseł – więc one nie krwawią.

Zdrowe dziąsło przy masażu i myciu miękką i średnią szczotką nie krwawi. Natomiast dziąsło w stanie zapalnym krwawi bardzo łatwo, nawet po uciśnięciu go szczoteczką.

Niesprawne auto na parkingu czy w garażu ....jeśli tylko nie musimy nim jechać - nie jest problemem...

Wygląd naszych dziąseł odzwierciedla stan naszego organizmu.

Krwawiące dziąsła... i co dalej???? Wyciekający olej...i co dalej????

Krwawią bo zawsze krwawiły – i uznajemy to za stan normalny – a tak nie jest. Zdrowe dziąsła nie krwawią! Tak jak ze sprawnego auta nie wycieka żaden olej!

Jeśli stan zapalny utrzymuje się odpowiednio długo wynikiem tego będzie uszkodzenie kości utrzymującej ząb, dalej rozchwianie zębów. Pierwszym objawem może być wtłaczanie pokarmu pomiędzy zęby szczególnie w odcinku tylnym. Ząb pod wpływem nacisku, podczas żucia, przesuwa się, co powoduje wtłaczanie większej ilości jedzenia pomiędzy zęby.

Jeśli nadal nic z tym nie zrobimy po jakimś czasie ząb będzie widocznie ruchomy, ulegnie przesunięciu, zauważymy że wystaje bardziej niż kiedyś lub robią się przestrzenie pomiędzy zębami.

Częste stany zapalne, problemy z powiększonymi migdałkami u dzieci, oddychanie przez usta, nieprawidłowe odżywianie wpływa na stan naszych dziąseł i dalej na to jak długo utrzymamy własne zęby.

Jak można temu zapobiegać ?

Kontrole stanu zębów i dziąseł minimum raz w roku razem ze zdjęciem kontrolnym rtg.

Regularne profesjonalne czyszczenie zębów z kamienia naddziąsłowego czyli wykoanie skalingu oraz z kamienia poddziąsłowego (!) który jest główna przyczyną krwawiących dziąseł.

Czyszczenie poddziąsłowe to tzw kiretaż. Wspomagamy tą terapię laserem – światło lasera stymuluje nasz układ odpornościowy, zmniejsza znacznie odczyn zapalny i jego przyczyny, zmniejsza krwawienie, pobudza czynniki pozwalające skuteczniej walczyć z nieprzyjaznymi bakteriami. Działanie lasera znacznie skraca czas powrotu do zdrowych dziąseł.

Jak jeszcze możemy pomóc?

Kontrola wypełnień, kontrola umocowanych na zębach koron, mostów i protez, kontrola i pomiar sił zwarcia.

Stosowanie odpowiedniej szczoteczki do zębów znacznie ułatwia utrzymanie zdrowych dziąseł – nie powinna być twarda i nie powinna uszkadzać zdrowych tkanek.

Dbanie o prawidłową higienę przestrzeni międzyzębowych – stosowanie nici do zębów oraz szczoteczek międzyzębowych.

Odpowiednia pasta do zębów wspomoże gojenie i zapobiegnie powstawaniu kamienia nazębnego – nie stosujmy marketowych past do zębów szczególnie tych „wybielających”.
Odpowiednia dieta bogata w mikro i makro elementy – jeśli dieta nie jest zróżnicowana należy przyjmować pierwiastki śladowe w postaci supelmentów diety.

Odpowiednia dieta oznacza unikanie pożywienia wywołującego stan zapalny w naszym organizmie. Aby rzetelnie odpowiedzieć na pytanie co nam szkodzi niezbędne są badania. W tym celu wykonujemy badania na nietolerancję pokarmową z kropli krwi z palca. 

Stan zapalny w jamie ustnej znacznie pogarsza przebieg chorób ogólnych : problemy sercowo-naczyniowe, cukrzycę, choroby autoimmunologiczne, choroby nerek, choroby stawów....

Dopiero połączenie wszystkich elementów pozwala w pełni wyeliminować stan zapalny dziąseł.
A co z autem? Czy dolanie oleju jeśli wycieka załatwia sprawę???? :)

Pozdrawiam
Joanna Serewa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz