środa, 25 kwietnia 2012

Psyche - Równowaga


Dziś pozornie nie stomatologicznie. Dziś będę pisać o równowadze  – bo bez niej o zdrowiu mówić nie można.

Nie żyjemy na tym świecie sami – rodzimy się, co znaczy że mamy rodziców, nieważne czy żyją czy nie, nieważne czy mieszkają z nami czy nie, nieważne czy nas wychowywali czy nie – nadal są naszymi rodzicami. I w sercu, dla naszej własnej równowagi powinniśmy żyć z nimi w zgodzie.

Ale życie to życie – kiedyś, gdy uświadomiłam sobie, że nie każdy rodzic - a co za tym idzie nie każda matka - kocha swoje dziecko, było to dla mnie nie lada odkryciem. Dziecko za to kocha rodziców bezwarunkowo - no przynajmniej do jakiegoś czasu….

 Człowiek tak naprawdę zdany jest na siebie. Mamy przyjaciół, żyjemy w różnych związkach, ale w obliczu życiowych decyzji tak naprawdę jesteśmy ostatecznie sami . Sami też wiemy, co jest dla nas najlepsze i sami odpowiadamy za swoje czyny. Nie ma tego złego… Każda sytuacja czegoś nas uczy – co z tego ze Kowalski już to wiedział, przyjaciel mówił, a ojciec ostrzegał. To co nie jest dobre dla innych może okazać się bardzo dobre dla nas, i odwrotnie.

Zawsze trzeba pytać, zasięgać opinii ale to wsłuchanie się w siebie daje nam odpowiedź na to, co dla nas będzie najlepsze.  Bądźmy zdrowymi egoistami, kochajmy siebie nie krzywdząc przy tym innych. Bo –i to jest bardzo ważne - żeby komuś coś dać najpierw trzeba to mieć… ”kochaj bliźniego swego jak siebie samego”.

Joaśka

PS No jak to nie było o równowadze??? Równowaga wewnętrzna, uczuciowa, równowaga między dawaniem siebie dla innych a dbaniem o własne interesy (pozytywnie rozumiane). Równowaga między tym co w głowie i tym co wyraża mimika twarzy, postawa ciała, mowa. Równowaga między energia którą oddajemy i którą otrzymujemy.

sobota, 21 kwietnia 2012

Jak prawidłowo szczotkować zęby


No tak, natchnęła mnie reklama pasty Parodontax….

Gdy krwawią Wam dziąsła najpierw trzeba odwiedzić stomatologa i oczyścić zęby z kamienia nazębnego – takiej utwardzonej płytki, którą możecie sami zobaczyć - ale i z kamienia poddziąsłowego, którego nie widać!  Po takim oczyszczeniu – usuwaniu kamienia nad i poddziąsłowego oraz wypolerowaniu powierzchni -  można wprowadzać w życie poprawną technikę szczotkowania zębów i nowe pasty. Sama zmiana pasty nie spowoduje ustąpienia krwawienia. Dziąsło krwawi bo jest w stanie zapalnym – zaczerwienione i obrzęknięte. A taki stan pojawia się gdy kilka dni z rzędu nie domyjemy zębów w tym samym miejscu. Początkowy stan zapalny, kiedy jeszcze płytka się nie zmineralizowała (utwardziła), można usunąć przez dokładne szczotkowanie zębów.  Jeśli już się utwardziła konieczny jest zabieg profesjonalnego oczyszczania tzw. skaling.

Z ciekawości spojrzałam jakie instruktaże szczotkowania zębów oferują producenci past do zębów.
– to chyba jakaś odmiana metody szczotkowania zębów zwanej metodą Bassa. Ale trzeba wiedzieć, że do tej metody można używać tylko i wyłącznie bardzo miękkiej szczotki z równym włosiem.
 Firma GABA ( Producent past Elmex i Meridol) także podaje instrukcję szczotkowania zębów.
Metoda dużo lepsza od pozostałych, ale….
 Znów jest to metoda Bassa – owszem dobra, ale warunkiem  sukcesu jest wykonane wcześniej profesjonalne oczyszczanie zębów, odpowiednia szczoteczka  (miękka, z równym włosiem) i wiedza jak się taką szczoteczką dobrze posługiwać. Wybaczcie szczerość ale 99% populacji nie wie jak poprawnie używać szczoteczki! Proponuję więc zacząć od metody ROLL i opanować ją do perfekcji!!!!
Pamiętajcie, okolica ząb-dziąsło jest najważniejsza! Uważam, że każdy powinien opanować metodę szczotkowania zębów ROLL – inaczej zwaną METODĄ WYMIATANIA. Szczotkę układamy pod kątem 45 stopni na granicy dziąsło-ząb, włosiem skierowaną w stronę dziąsła i wykręcamy szczotkę tak, jakbyśmy chcieli zmieść wszystko z dziąsła na zęby (jeśli prawidłowo wykręcimy szczotkę a nie przesuniemy ja po prostu w dół to wszystko ląduje na lustrze – i dobrze, byle nie zostało na zębach!) Do tej metody potrzebna jest szczotka z prostym równym włosiem (polecam szczotki firmy Curaprox) i  miękka lub ewentualnie średnia. Ale nie twarda!!! Powierzchnie żujące czyścimy metoda szorowania.
Colgate – w opisie wspomina o kącie 45 stopni ale próba wirtualnego szczotkowania zębów ma się do  tego nijak:  Instrukcja firmy Colgate
Chociaż zwracają uwagę, że zęby od strony języka i podniebienia też myć należy. Brawo!
Według mnie szczotkowanie powinniśmy zaczynać od strony językowej w zębach w żuchwie, bo tam zwykle o tym zapominamy lub robimy to niewystarczająco dokładnie.
Niezły filmik o szczotkowaniu znalazłam także na youtubie – firmy Colgate. Tylko szczotka nieodpowiednia i to jednak nie jest klasyczna metoda ROLL. Ale to najlepsze co znalazłam. Cóż, muszę się przymierzyć do własnego filmiku instruktażowegoJ 



Szczotkowanie zębów tzw. kółeczkami to metoda dla dzieci przy zębach mlecznych… wiem, wiem większość pamięta właśnie tę metodę z przedszkola (większość zależy pewnie od grupy wiekowej czytelnikaJ). Opisuje ją na swoich stronach także GABA

O czym należy pamiętać? Zęby nie są płaskie! Od strony policzka i języka mają 3 powierzchnie : dalszą, środkową  - najbardziej wypukłą i bliższą. Metodą wymiatania, dzięki temu że włosie szczotki wchodzi w przestrzenie międzyzębowe, można dokładnie umyć wszystkie te powierzchnie.

Wieczorne mycie zębów jest najważniejsze!

Koniecznie trzeba pamiętać również o higienie przestrzeni międzyzębowych…. I o tym następnym razem.

 Joaśka

czwartek, 19 kwietnia 2012

Rozważania o przyczynach bolącego stawu


I pierwszy feedback:  słowo „bruksizm” nie jest jednak tak popularne jak myślałam... Przynajmniej nie wśród „normalnych ludzi”, tzn. nie skrzywionych ciągłym patrzeniem na zębyJ  Dlatego jeszcze będę do bruksizmu wracać….

A dziś o tym, że nasz organizm funkcjonuje jako całość. Jako całość kiedy wszystko jest dobrze i też jako całość gdy dzieje się coś złego. Zmiany jakie widzimy czy na zdjęciach rentgenowskich, zaburzenia poziomu czerwonych krwinek, kamienie nerkowe, polip w zatoce szczękowej czy bolący staw skroniowo-żuchwowy – to wszystko jest wynikiem zaburzeń czynności  naszego organizmu.  Zaburzeń, które niezauważone pojawiają się znacznie wcześniej niż objawy, które dostrzegamy dopiero po upływie jakiegoś czasu. Jaka jest najczęstsza przyczyna pojawienia się u lekarza? Ból, oczywiście.  Ale ból oznacza już krzyk naszego organizmu: POMOCY, RATUNKU!!!!!

Zatrucie środowiska, przetworzone jedzenie, duża ilość informacji jaką dziennie otrzymujemy czy też ilość myśli jakie nam codziennie przez głowę przelatują – to wszystko sprawia, że nie słyszymy mowy naszego ciała.  Zabiegani i zajęci życiem codziennym nie zauważamy pierwszych symptomów.

Zaniedbań, które narastały latami nie da się odwrócić w przeciągu jednej wizyty.  Nie da się ich zniwelować jedna tabletką. A zmian, jakie zachodziły w nieleczonej jamie ustnej przez lat 40 nie da się naprawić wykonaniem jednej korony na ząb czy jednego wypełnienia. Potrzebna jest całościowa rehabilitacja etapowa! A to zabiera i czas i pieniądze – ale zwykle jest konieczne żeby powstrzymać proces chorobowy i zapobiegać dalszym niekorzystnym zmianom.

Od pacjentów ze zmianami w stawach skroniowo-żuchwowych często słyszę, że ból zaczął się po ostatniej wizycie u dentysty…  Otóż ostatnia wizyta u dentysty, gdy trzeba było buzie trzymać otwartą dłużej, to już ostatnia kropla przelewająca puchar… który wypełnialiśmy dłuższy już czas.

Każde „strzykanie”  w stawie skroniowo-żuchwowym, każde napięcia mięśniowe jakie odczuwamy w okolicy żuchwy czy ucha, każda zmiana w kontaktach zębów między sobą, każda zmiana w symetrii ruchów żuchwy (żuchwa ucieka bardziej na prawo lub na lewo) powinna Was skłonić do zastanowienia …i konsultacji u specjalisty.

Z życzeniami zdrowia i rozsądku

Joaśka

wtorek, 17 kwietnia 2012

Bruksizm II - szyna relaksacyjna / nakładka zgryzowa


Gdy słyszymy to jakże popularne słowo - bruksizm, to zapewne za chwilę usłyszymy również: szyna relaksacyjna, szyna zwarciowa, ochronna nakładka nazębna, czy jak jeszcze chcecie ją nazywać. Po prostu jakieś urządzenie, którego zadaniem jest rozdzielić zęby górne od dolnych. Szyna taka zwykle wykonana jest z przezroczystego akrylu - nie może być elastyczna!


Bruksizm - nakładka zgryzowa - szyna relaksacyjna
Szyna relaksacyjna/nakładka zgryzowa



 Chciałam podkreślić,  że szyna relaksacyjna noszona w przypadku bruksizmu to urządzenie które działa OBJAWOWO a nie PRZYCZYNOWO! I sama nakładka zgryzowa nie rozwiązuje problemu zaciskania zębów, ponieważ jego pierwotną przyczyną jest STRES.

 Piszę wielkimi literami bo ważne jest,  żeby mieć świadomość  że szyna relaksacyjna działa ochronnie na zęby - żeby się nie ruszały i/lub żeby się nie ścierały - i na stawy skroniowo-żuchwowe. Jej działanie zapobiegające zaciskaniu jest zwykle krótkie, co nie znaczy że nie trzeba jej sobie zrobić gdy wiemy, że zaciskamy lub zgrzytamy zębami. 

Ważnym objawem nocnego zaciskania, który sami możecie zaobserwować  jest zmęczenie mięśni żwaczy (patrz rysunek), które odczuwalne jest po nocy. Lub też częste występowanie tzw. opasających bólów głowy… jakby ktoś ją ściskał imadłem.
Bruksizm - nakładka zgryzowa - szyna relaksacyjna
Rycina z książki R. Slavicka "The Masticatory Organ" 2002

                                                                   
Dla jasności:

1.       W przypadku bruksizmu szynę nosić należy!

2.       I należy wiedzieć,  że chroni ona nas przed skutkiem zaciskania zębów a nie przed ich zaciskaniem.

3.       Żeby wyeliminować przyczyny zalecam: urlop miesięczny na Karaibach dwa razy do roku, z opiekunką do dzieci w hotelu ze Spa, codziennymi masażami, nauką relaksacji, wieczorkiem z „drinkiem z palemką” w ręku (jednym drinkiem) lub inną relaksującą aktywnością… cokolwiek się teraz robi wieczorkiem na urlopie….



Do następnego razu

Joanna Serewa

poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Bruksizm - co to jest?


Od jakiegoś czasu BRUKSIZM jest to bardzo popularne słowo. I dobrze. Bruksista jest to ktoś, kto zaciska zęby lub nimi zgrzyta. Dosłownie.

Prawidłowo kontakt między dolnym i górnym łukiem zębowym w ciągu dnia nie trwa długo – zdarza się na przykład kiedy przełykamy ślinę. Ale jeśli łapiesz się na zaciskaniu zębów podczas prowadzenia samochodu (szczególnie wtedy, gdy ktoś zajedzie Ci drogę) albo w momencie gdy skupiasz się na jakiejś czynności -nie jest najlepiej. A jeszcze gorzej jest, gdy wydaje Ci się, że złączone zęby górne i dolne to normalna pozycja. Prawidłowo między górnymi i dolnymi zębami występuje tzw. szpara spoczynkowa - w każdym momencie, nie licząc posiłków i przełykania śliny. „Zaciska Pani/Pan zęby w ciągu dnia?” Gdy pytam o to osoby z przerośniętymi mięśniami przywodzącymi żuchwę lub z nadmiernie startymi zębami to 90% pytanych odpowiada "nie" - ale tylko na pierwszej wizycie:) Gdy zaczną się obserwować wychodzi na jaw, że zaciskają i to dość często - po prostu nigdy nie zwracali na to uwagi. A to bardzo ważne ponieważ jest to jedną z metod zapobiegania starciu zębów, którą można stosować samemu!

Oczywiście o zgrzytanie zębami w ciągu nocy należałoby zapytać"współspacza" ale można też wykonać banalnie prosty test: po prostu sprawdzić czy jesteś w stanie zazgrzytać zębami - właśnie teraz na przykład.
Tym którzy już są pewni że zaciskają zęby czyli uprawiają bruksizm -  gratuluję - bo przeszli już pierwszy etap leczenia:
 1. uświadomienie nieprawidłowych nawyków/odruchów.
Kolejnym etapem jest:
 2. eliminacja stresu emocjonalnego - bezcenne, ale w dzisiejszym świecie prawie niemożliwe:)
Jeśli nie jesteś w stanie spełnić punktu drugiego:
3. poznaj metody radzenia sobie ze stresem... i stosuj te które sprawdzą się dla Ciebie.

To jest to co możesz zrobić sam.  A co może zrobić w sprawie bruksizmu dla Ciebie stomatolog, który zajmuje się leczeniem takich dolegliwości?

Oceni stopień starcia Twoich zębów i jego wpływ na prawidłowe kontakty zębowe. Oceni stan stawów skroniowo-żuchwowych i mięśni narządu żucia - stan kości wokół zębów słowem całego narządu żucia.

Co może zalecić?
1.  podniesienie zwarcia - czyli nadbudowanie wszystkich zębów szczęki i /lub żuchwy
2. korektę zwarcia - skorygowanie wiertłem własnych zębów i uzupełnień protetycznych - zwykle niewielkie ilości
3. wykonanie szyny relaksacyjnej /nakładki zgryzowej na zęby do noszenia na noc
4. wykonanie dodatkowych badań lub konsultacji

bruksizm - co to jest - zapobieganie - leczenie
Bruksizm - zapobieganie - nakładka zgryzowa inaczej szyna zwarciowa






Czasem trzeba wykonać wszystkie te procedury. Co będzie najlepszą formą leczenia decyduje diagnoza możliwa do postawienia po ocenie całego narządu żucia.

Pozdrawiam
Joanna Serewa



niedziela, 15 kwietnia 2012

Powitanie

Witam wszystkich,


jeśli znalazłeś się na  moim blogu to może potrzebujesz fachowej porady.

Jestem stomatologiem i interesuję się zaburzeniami jakie istnieją w obrębie narządu żucia. Po prostu gdy boli głowa, żuchwa, okolica ucha, język, kark, coś za okiem.... to wszystko może łączyć się z zębami, stawem skroniowo-żuchwowym zwanym stawem szczękowym lub żuchwowym, zwiększonym napięciem mięśni, zaciskaniem zębów czyli bruksizmem, stresem emocjonalnym, czyli może z życiowym egzaminem który niedługo Was czeka, ciągłym stresem w pracy, czy po prostu przemęczeniem....

O tym wszystkim i nie tylko będe tu pisać.

Zapraszam
Joaśka