piątek, 29 marca 2013

Skutki zaciskania i tarcia zębami: część 1

I znów temat zaciskania zębów, tarcia i zgrzytania zębami...

Jak już wcześniej pisałam zaciskanie bądź tarcie zębami związane jest ze stresem i próbą jego rozładowania.

W układzie stomatognatycznym siły generowane przez nadmierną funkcję mięśni narządu żucia przekazywane są na trzy elementy:

1. zęby, które mogą ulegać nadmiernemu starciu

2. przyzębie (czyli dziąsła i kość znajdującą się poniżej)

3. stawy skroniowo-żuchwowe.

Oczywiście zaciskanie i tarcie zębami to jak ćwiczenia bicepsów na siłowni - tylko że tu rosną w masę i siłę mięśnie żucia: m.żwacze, m. skroniowe, m. skrzydłowe.

W zależności od tego który z 3 elementów wymienionych wyżej jest najmniej odporny tam w pierwszej kolejności będą pojawiać się zmiany (też ból).

Starcie zębów występuje w przypadkach gdy tkanki otaczające ząb cechują się dużą odpornością na działające siły naszych mięśni. Początkowo brzegi sieczne siekaczy będą starte, krótsze, może znajdą się na nich odpryski szkliwa. Na zdjęciu widoczne masywne starcie zębów - taki stan trzeba bezwzględnie leczyć!!!

Skutki tarcia zębami - masywny ubytek tkanek zębów



 Może długość przednich zębów będzie się zrównywać czyli: siekacze przyśrodkowe, boczne i kły będą tej samej długości - jak od linijki.

W naturalnym uzębieniu siekacze przyśrodkowe są dłuższe od siekaczy bocznych, a od siekaczy bocznych dłuższe są kły. Jak na zdjęciu.

Zęby naturalnej długości



To co możesz zrobić Ty to OBSERWOWAĆ siebie, bo najlepiej jest zapobiegać niż później leczyć. I taniej;)

Pozdrawiam
Joaśka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz