Gdy po raz pierwszy się widziałyśmy, w badaniu okazało się, że bolesne są mięśnie narządu żucia na palpację, krążki w stawach skroniowo-żuchwowych przemieszczone - objawem były głośne trzaski w okolicy ucha przy jedzeniu. Problemem były również uporczywe bóle głowy okolicy czołowej i skroniowej.
Pacjentka swój poziom stresu oceniała bardzo wysoko...
Masywnie starte głównie kły i uszczerbienia na brzegach siecznych zębów przednich.... nie takie jak te na obrazie - bardziej dyskretne.
Bruksizm - starcie zębów |
Pacjentka dbająca o swoje zdrowie, zęby bez próchnicy - regularnie kontrolowane i leczone przez stomatologa.
Pamiętam, że to była przyjemna rozmowa - pacjenta słuchała z uwagą moich spostrzeżeń i wniosków po badaniu. Ponieważ tarcie zębami odbywało się głównie w nocy (mąż się budził) wykonałyśmy również szynę relaksacyjną.... Od pierwszego dnia zastosowała się do wszystkich zaleceń.
Już przy pierwszej wizycie kontrolnej po tygodniu pacjentka zgłosiła ogromną ulgę!
Dziś na kolejnej kontroli brak dolegliwości ze strony mięśni, trzaski prawie zupełnie ustąpiły - na szynie widać ślady zużycia. Pacjentka regularnie nosi szynę na noc - czuje się bezpiecznie a mąż lepiej śpi:)
Dlaczego szyna pomogła tak szybko??? Bo była ogromna motywacja ze strony pacjentki do leczenia i świadomość że to od niej zależy jak będzie przebiegać zdrowienie. Pomogło też obniżenie poziomu stresu....i ciąża, która zdarzyła się w międzyczasie:) i w tym przypadku wzmocniła rezultaty leczenia - bo była oczekiwana.
Jeśli nie jest możliwe wyeliminowanie stresu szyna jest konieczna jako aparat ochronny struktur narządu żucia - zębów, kości i stawów skroniowo-żuchwowych...dobrze jak pomagają nam okoliczności życiowe - czasem bez pozytywnego podejścia, zmiany nawyków i myślenia nie jest możliwe wyleczenie - bo to pacjent sam zdrowieje - my jako lekarze tylko dajemy na to przestrzeń.
Pozdrawiam
Joanna Serewa
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz