poniedziałek, 23 maja 2016

Bruksizm - jak może pomóc stomatolog?


1. Uświadomić  - czasem oznacza to głośne nazwanie problemu czy pokazanie startych zębów aby pobudzić, przywrócić świadomość ciała - w tym przypadku świadomość używania bądź nie mięśni narządu żucia. Tu: nieprawidłowy nawyk zaciskania zębów. Jeśli wiesz, że zaciskasz to to już połowa sukcesu :)

2. Wyrównać okluzję - sprawdzić czy kontakty zębów w zwarciu i w ruchach są prawidłowe i je zoptymalizować - nie zawsze bowiem w danej sytuacji jest możliwość uzyskania kontaktów idealnych. Pomocnym, a w niektórych przypadkach niezbędnym narzędziem będzie T-scan - urządzenie które pozwala mierzyć czas i rozkład sił na zębach podczas ich kontaktów. A czas kontaktu poszczególnych zębów ma wpływ na pobudzenie mięśni. Jeśli po badaniu okaże się, że kontakty są nieprawidłowe można korygując kształt zębów je poprawić.

T-Scan Novus firmy Tekscan, USA

Na czym polega korekta kształtu zębów: czasem to jest niewielkie szlifowanie  - czyli zmniejszanie/skracanie zęba w obrębie szkliwa aby wyeliminować zbędne, szkodliwe kontakty, czasem jest to dobudowanie fragmentów zęba które zostały starte lub odłamane - np. materiałem do odbudowy zębów - kompozytem lub zmiana kształtu zęba poprzez wykonanie na niego korony - przy znacznej zmianie kształtu i długości zębów.

3. Uzupełnić brakujące zęby - wydawać by się mogło, że utrata jednego zęba nie ma znaczenia....MA! ogromne - pisałam już o tym jakie zmiany zachodzą przy braku nawet pojedynczych zębów. Bruksizm oznacza występowanie ogromnych sił w obrębie zębów - gdy jest ich mniej - większa siła przypada na poszczególny ząb - w dłuższej perspektywie oznacza to przeciążenie zębów sąsiednich.

4. Chronić  - poprzez wykonanie szyny - nakładki na zęby - która zmniejsza skutki bruksizmu.

Polecam wcześniejsze moje wpisy dotyczące bruzksizmu.

Pozdrawiam
Joanna Serewa

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz