Ciąża to bardzo specjalny okres w życiu kobiety. Prawidłowo trwa 37-42 tygodnie i dzieli się ją na trzy trymestry: I-szy trwający do 13 tygodnia, II-gi trwający od 14 do 26 tygodnia i III-ci od 27 tygodnia. Mówi się, że "hormony szaleją" w tym czasie i to prawda. Znacznie wzrasta poziom estrogenów i progesteronu co ma odzwierciedlenie także w jamie ustnej.
źródło: www.polki.pl
NAJWAŻNIEJSZE - jeśli planujesz ciążę odwiedź stomatologa - oczyść profesjonalnie zęby, sprawdź czy nie ma stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej, próchnicy, zmian w kości - widać je tylko na zdjęciu RTG, a takich zdjęć w ciąży nie powinno się wykonywać. Jeśli konieczne jest leczenie stomatologiczne w czasie ciąży najlepiej przeprowadzić je w II trymestrze.
Burza hormonalna/infekcje/urazy wpływają na powstanie zmian zapalnych dziąseł. Pojawiają się one najczęściej w 2-3 miesiącu ciąży i zwykle ustępują samoistnie po porodzie. Dziąsła są zaczerwienione, obrzęknięte, łatwo krwawiące i wrażliwe na urazy mechaniczne a zmiany mogą przyjąć formę guzka wyrastającego z dziąsła. Guzek nie boli. Zmiany powstają głównie na tle hormonalnym ale nieprawidłowa higiena znacznie je nasila. Zapalenie dziąseł w ciąży może przyczynić się do przedwczesnego porodu i do niskiej masy urodzeniowej dziecka.
Jak zapobiegać niekorzystnym zmianom w jamie ustnej?
Codzienna staranna higiena: szczoteczki z miękkim włosiem, metoda szczotkowania roll, pasta z fluorem. Stosowanie okresowo płukanek z chlorheksydyną 0,12% przez maksymalnie 5-7 dni np.: Eludril, Curasept, KIN Gingival Mouth Rinse.
żródło: www.shop-dent.pl
Kontrola u stomatologa stanu dziąseł i ewentualne profesjonalne oczyszczenie zębów.
W razie bólu można stosować preparaty z paracetamolem a przeciwwskazane są aspiryna i ibuprofen.
Ważna jest prawidłowa dieta (unikanie zbyt tłustych pokarmów, nadmiaru słodyczy), oraz dobry nastrój, odpoczynek, odpoczynek i odpoczynek :)
Pozdrawiam
Joaśka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz